Jesteś tutaj: Szkoła 2019.09.26 Udział klas VII i VIII w III Rajdzie szlakami oddziału partyzanckiego Wojciecha Bolesława Duszy „Szaroty" z Bielanki do Odrowąża
Historia na żywo - nasz udział w Rajdzie „Szaroty”
Ochotnicy z kl. VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w dn.26 września br.Targu w 6 edycji rajdu partyzanckiego Szlakami OP Bolesława Duszy „Szaroty”- dowódcy partyzanckiego rodem z Odrowąża. Rajd ten dedykowany jest pamięci żołnierzy pierwszego oddziału partyzanckiego Podhala , którzy walczyli o niepodległość Polski z okupantem niemieckim i zdrajcami Goralenvolku w latach 1942-43.
Oprócz nas w rajdzie uczestniczyli reprezentanci 8 szkół: grupa uczniów z klasy Id II LO im. św. Królowej Jadwigi w Nowym Targu, uczniowie ze Skawy, Rabki, Pieniążkowic, Odrowąża, Załucznego, Starego Bystrego i Poronina.
Trasa tej wycieczki szlakami historii biegła przez lasy Pasma Podhalańskiego od Bielanki przez Harkabuz, Żeleźnicę , Bukowinę Osiedle do Odrowąża. Na trasie marszu towarzyszyły piechurom zabytkowe pojazdy wojskowe grupy rekonstrukcyjnej .
W kapliczce Jana Pawła II na polance pod Żeleźnicą polową Mszę Św. odprawił ks. Władysław Zązel. Po niej odbyły się biegi i konkurencje sprawnościowe upamiętniające walki partyzantów i postać najmłodszego z nich członka oddziału „Szaroty” – śp. Władysława Szepelaka ps.”Młody” z Bielanki. Był on więźniem katowni gestapo „Palace” w Zakopanem i niemieckich obozów koncentracyjnych, poetą i autorem wspomnień „Ja przetrwałem”. Opisuje w nich swoje partyzanckie losy u boku ojca i „Szaroty”, aresztowanie, śmierć najbliższych, osobiste bolesne doświadczenia, prześladowania i tortury, walkę ze swoją słabością, aby nie złamać przysięgi składanej w maju ’43 r. w lesie na Buczniku. Trzyosobowe patrole miały do wykonania kilka zadań z zakresu sprawności partyzanckich w terenie takich jak musztra, samarytanki czy bieg z erkaemem. Należało wykazać się także wiedzą o dowódcy i walce OP „Szaroty” a także Konfederacji Tatrzańskiej, szlaku kurierskim „Szkoła” czy zdradzie Goralenvolku.
Z zadaniami z zakresu wiedzy o II wojnie najlepiej poradzili sobie uczniowie ze Skawy oraz Poronina i Chochołowa. Zwycięzcami biegu sprawnościowego zostali uczniowie II LO z Nowego Targu oraz z Rabki i Starego Bystrego. Puchary, medale i nagrody książkowe były wręczane na mecie rajdu w Odrowążu. Sił uczestnikom tej historycznej wycieczki dodała porcja gorącego żurku i herbaty z kuchni polowej, która dojechała z Raby aż pod Żeleźnicę.
Organizatorami Rajdu była PGRH „Błyskawica”, Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć”, Stowarzyszenie Historii Spytkowic przy wsparciu Posłów na Sejm RP Anny Paluch i Edwarda Siarki oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Targu i krakowskiego oddział IPN.
Była to piękna i bardzo wartościowa lekcja historii na żywo. Na pewno weźmiemy udział w następnej edycji tego rajdu.