Jesteś tutaj: Szkoła
Podsumowanie VI Transgranicznego Konkursu Szopek
Radość Bożego Narodzenia wypełnia ludzkie serca, nie ważny jest dla niej język, w jakim jest wypowiadana. Doświadczyli tego wszyscy biorący dzisiaj udział w podsumowaniu Transgranicznego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Konkurs ten organizowany już po raz szósty przez Szkołę Podstawową w Chochołowie jest okazją nie tylko do promowania zdolności artystycznych uczniów i ich rodzin, lecz także umożliwia doświadczenie wspólnotowego wymiaru świąt. Wspólne kolędowanie w języku polskim i słowackim, łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, a potem wspólna wigilia, to są te elementy, dla których nie ważne są granice wiekowe, szkolne, granice gmin, powiatów czy nawet państw.
Organizatorzy dziękują wszystkim: uczestnikom konkursu, ich opiekunom, nauczycielom i dyrektorom szkół, przedstawicielom władz gminnych, rodzicom, zespołom regionalnym z Chochołowa i Suchej Hory, muzykantom oraz licznym sponsorom za to, że mogliśmy dzisiaj wspólnie doświadczyć radości i tajemnicy Bożego Narodzenia.
Chochołów, 19 XII 2019 r.
W minioną niedzielę (8 grudnia) w naszym kościele parafialnym odbył się kiermasz bożonarodzeniowy przygotowany przez Radę Rodziców oraz uczniów klas VI-VIII. Piękne wyroby świąteczne były efektem wspólnych spotkań w szkole oraz „kreatywnych wieczorów” w rodzinnych domach. Choinki, stroiki, bombki i inne świąteczne „cudeńka” nie tylko ozdobią nasze domy, lecz także, dzięki zebranym funduszom, będą stanowić wsparcie dla działań Rady Rodziców.
Medovniki
Te pyszne słowackie pierniki od dzisiaj będą wypiekane nie tylko w Suchej Horze, lecz także w Chochołowie, a to dzięki warsztatom kulinarnym zorganizowanym przez przewodniczące Rady Rodziców - Małgorzatę Jakubiec i Edytę Bzdyk-Bator. Sztukę wypieku i dekoracji medovników przekazywały nauczycielki oraz mamy uczniów z zaprzyjaźnionej Zakladnej Skoly. Chochołowianki, biorące udział w zajęciach, były pod wrażeniem umiejętności zdobniczych słowackich koleżanek, jednak same dość szybko opanowały sztukę posługiwania się tubką z białym lukrem.
Tak ozdobione pierniczki na pewno znajdą nabywców w czasie niedzielnego kiermaszu świątecznego przy kościele w Chochołowie.
Gwara to praojców mowa
Te słowa, zaczerpnięte z wiersza Antoniny Łacek, stanowiły motto tegorocznego XIII Święta Gwary zorganizowanego w piątek 30 listopada 2019 r. w naszej szkole, w Chochołowie. W konkursie wzięło udział 42 uczniów wcześniej wytypowanych w klasowych eliminacjach. Recytacjom przysłuchiwało się jury „formalne” w składzie: Maria Łaś, Anna Jakubiec oraz poetka ludowa - Antonina Łacek i „nieformalne”, w skład którego wchodzili: ksiądz proboszcz Stanisław Syc, rodzice, dziadkowie, wszyscy uczniowie i nauczyciele.
Szkolny korytarz zamienił się tego dnia w góralską izbę, którą wypełniały nie tylko słowa mowy praojców, lecz także góralskie melodie wygrywane przez Józefa Skorusę-Blaszyńskiego – chochołowskiego muzykanta, Stanisława Bukowskiego oraz przedstawicielkę najmłodszego pokolenia muzykantów – Martynę Bafię.
W kategorii klas I-III najlepiej zaprezentowała się Nadia Skorusa, Jakub Tylka i Jakub Jasionek oraz Bartłomiej Czech i Anna Gaberek. W starszej grupie (kl. IV-VI) Wiktoria Bazińska nie miała sobie równych, a kolejne miejsca zajęli Kazimierz Michniak i Piotr Czech. Najlepszą recytatorką w najstarszej grupie (kl. VII i VIII) okazała się Małgorzata Styrczula, drugie miejsce przypadło w udziale Katarzynie Szymali, a trzecie Magdalenie Korżyk.
Święto Gwary to dla uczniów możliwość zaprezentowania się w szkolnym konkursie recytatorskim, a dla miejscowości – jedno z ogniw spajających łańcuch pokoleń – łańcuch naszego dziedzictwa regionalnego, lokalnego i rodowego.
Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tego konkursu – uczestnikom za piękne recytacje, rodzicom i dziadkom za pomoc w ich przygotowaniu, członkom jury i muzykantom, sponsorom, a także rodzicom za przygotowanie regionalnego poczęstunku oraz warsztatów z robienia masła.
Halina Tylka
„Wiedza nie zna granic”
Pod takim hasłem odbyły się pierwsze polsko-słowackie warsztaty metodyczne zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Chochołowie i Szkołę w Suchej Horze (Zakladna Skola w Suchej Horze). Warsztaty zostały otwarte krótką prezentacją zaprzyjaźnionych szkół i systemów szkolnictwa na Słowacji i w Polsce. Słowacki system edukacji, swoją szkołę oraz wieloletnią współpracę zaprzyjaźnionych placówek, przedstawiła Jana Karsayova – dyrektor z Suchej Hory. Następnie nauczyciele zaprezentowali zadania aktywizujące w ramach stosowanych w pracy z dziećmi metod aktywnych w klasach 0-4. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość zaprezentować dobre praktyki, wspólnie je przećwiczyć i wzbogacić warsztat pracy o nowe zadania aktywizujące. Na koniec warsztatów Dyrektor w imienu Rady Rodziców zaprosił uczestników na poczęstunek – tradycyjny polski bigos - przygotowany przez rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Chochołowie i słowacki chlieb drevoruba s bryndzou. Warsztaty metodyczne uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Kuratorium Oświaty: pani Bożena Bryl - Dyrektor Delegatury Kuratorium w Nowym Targu, pan Bronisław Stoch – wizytator, pani Iwona Wontorczyk - Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu, a ze Słowacji przedstawicielem gminnych władz oświatowych była pani Albina Petrekova.
Serdeczne podziękowania za przybycie i udział w warsztatach wszystkim nauczycielom i gościom oraz Radzie Rodziców za przygotowanie poczęstunku, składa Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chochołowie.
W trakcie zajęć uczestnicy nie tylko mogli podnieść poziom swoich umiejętności, ale także wzbogacili swoje kompetencje językowe. Zobaczyliśmy, że pomimo, iż mieszkamy po dwu stronach granicy, doskonale się rozumiemy oraz, że wiedza rzeczywiście nie zna granic.
Władysława Haberna
25 listopada 2019
Z pokoleń trudu, z ofiarnej krwi…
Słowa te, będące fragmentem piosenki Jana Pietrzaka „Jest takie miejsce”, stanowiły motto tegorocznych naszych szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W zorganizowanym 14 listopada XV Przeglądzie Pieśni Patriotycznych wystąpili (jak co roku) wszyscy uczniowie. W odświętnych strojach i pełni przejęcia przypomnieli wybrane pieśni pochodzące z różnych okresów walk o naszą wolność. Pojawiły się więc utwory z powstania listopadowego, styczniowego i warszawskiego, piosenki legionowe, „zakazane”, a także i te, które były śpiewane przez partyzantów i żołnierzy walczących poza granicami kraju.
Wyśpiewane w chochołowskiej szkole piosenki, stanowiły nie tylko lekcję historii i muzyki, ale przede wszystkim były okazją do wskrzeszenia pamięci o tych, którzy swoim trudem i ofiarną krwią przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz Szkolny Przegląd Pieśni był nas lekcją patriotyzmu oraz swoistym apelem poległych, na który zostali wezwani słowami piosenek nie tylko wielcy patrioci, jak Piłsudski, Pilecki czy Kościuszko, lecz także ci bezimienni, pozbawieni mogił i pamięci.
11:11
Podobnie jak tysiące innych szkół w Polsce również i my odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy w dniu 8 listopada 2019 r. punktualnie o godz. 11,11.
W odpowiedzi na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej i Rady Dzieci i Młodzieży zebraliśmy się przed szkołą (wszystkie klasy wraz z nauczycielami) i śpiewany przy akompaniamencie akordeonu (Martyna Bafia) i skrzypiec (pani Katarzyna Sęk) „Mazurek Dąbrowskiego” niósł się po Chochołowie.
Był to na pewno dobry wstęp do radosnego świętowania 101 rocznicy odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości.
Nasza wycieczka w kosmos
Dzisiaj za sprawą planetarium mobilnego z Radomia wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli przenieść się w kosmos. Wstępna prezentacja przed projekcją głównego materiału filmowego dotyczyła ciekawostek na temat kosmosu i tego co nas otacza. Głównym celem było przybliżenie młodzieży i dzieciom informacji na temat działania teleskopu Hublea i głównej soczewki, gdzie naukowcy 29 lat temu pomylili się w dokładności wykonania jej profilu o 0,002 mm oraz przybliżenie wielkości Układu Słonecznego w kosmosie w różnych skalach. Kolejna część to były informacje na temat Mikołaja Kopernika następnie ciekawostki o najbliższych gwiazdach ( Proxima Centauri, Syriusz) oraz odległych jak Aldebaran, Antares, Betelgeza, którą naukowcy są chyba najbardziej zainteresowani (prawdopodobnie "szykuje" się do wybuchu jako Supernowa), oraz największej jaką znają astronomowie UY Scuti, która jest 5 mld razy większa objętością od Słońca i 340. 000 razy jaśniejsza. Kolejnym etapem była krótka prezentacja dotycząca naszej Galaktyki - Drogi Mlecznej i Układu Słonecznego.
Wszystkie filmy odbyły się w systemie projekcji 3D bez okularów. Samo przeniesienie obrazu na hemisferę odbyło się przy pomocy projektora w technologii 3D i jasności 3500 lumenów oraz lustra sferycznego czyli ćwiartki kuli. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli.
Udział w zajęciach pomógł poszerzyć naszą wiedzę i wyobrażenia o otaczającym nas kosmosie. Na pewno teraz bardziej świadomie będziemy oglądać „niebo rozgwieżdżone nad nami” i chociaż trochę będziemy rozumieć to, „co się w głowie nie mieści”.
Modlitwa u Kalwaryjskiej Pani w deszczu jesiennych liści
Tak najkrócej można opisać pielgrzymkę uczniów klas I-VII do Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbyła się w piątek 18 października. Rozpoczęła się ona od drogi krzyżowej. Rozważania poszczególnych stacji, prowadzone przez zakonnika, zachęcały wszystkich uczniów do aktywnego udziału, a ponadto przebiegały w przepięknej scenerii. Dzięki temu nikt nie odczuwał zmęczenia (nawet podczas ostatnich stacji, które wymagały wyjścia na kalwaryjską Golgotę). Promienie słońca i deszcz opadających z drzew jesiennych liści potęgował niezwykłość tego miejsca, tak chętnie odwiedzanego przez pątników nie tylko z całej Polski, lecz również z różnych stron świata.
Całość przeżyć duchowych dopełnił udział we Mszy Świętej odprawionej przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Uczniowie mieli także okazję zwiedzić klasztor, poznać jego historię oraz przebywać w pomieszczeniach, w których mieszkał najsłynniejszy kalwaryjski pątnik – Karol Wojtyła (Jan Paweł II). Warto pamiętać także o tym, że właśnie w Kalwarii Zebrzydowskiej Jan Paweł II odprawił ostatnią Mszę Świętą w swojej ojczyźnie. Pielgrzymka uczniów do Kalwarii Zebrzydowskiej, dzięki ciekawym opowieściom przewodnika, stanowiła dopełnienie obchodzonego w szkole dwa dni wcześniej Dnia Papieskiego.
Wspólny polsko-słowacki Dzień Papieski okazją do radości „bez granic”
Wiemy dobrze, że radość jest większa, gdy potrafimy dzielić się nią z innymi. Obchodzona we środę, 16 października, 41. rocznica wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową była dla uczniów z Chochołowa i z Suchej Hory okazją do takiej wspólnej radości i dziękczynienia Bogu za ten niezwykły pontyfikat papieża Polaka.
Spotkanie w murach chochołowskiej szkoły rozpoczęło się od inscenizacji „Droga do świętości” przygotowanej przez katechetkę – Agnieszkę Bysiek. Wspólnie (w języku polskim i słowackim) odmówiono także jedną z tajemnic różańca świętego. Następnie odbyła się najważniejsza dla zgromadzonych część – ucałowanie relikwii Jana Pawła II, podczas której całą salę wypełniły słowa Barki śpiewanej w obu językach. Na zakończenie spotkania ks. Stanisław Syc - proboszcz chochołowskiej parafii udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.
Na zakończenie Dnia Papieskiego wręczone zostały nagrody dla uczestników polsko-słowackiego konkursu „Jesień w koszyku zamknięta”, a następnie wszyscy zostali ugoszczeni kremówkami, które upiekły mamy z Rady Rodziców.
10 października br. zakończyła się zbiórka darów organizowana przez naszą szkołę oraz parafię pw. św. Jacka. Do akcji włączyły się także inne placówki, m.in. Katolicka Szkoła Podstawowa im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Rabce, Zespół SzkoIno-Przedszkolny w Rokicinach Podhalańskich oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Skawie. Inicjatorką tego charytatywnego przedsięwzięcia była pani Barbara Żegleń – nauczycielka religii znająca z autopsji trudną sytuację Polaków w Solecznikach.
Mieszkańcy całej chochołowskiej parafii odpowiedzieli bardzo hojnie na apel dyrektora szkoły i księdza proboszcza Stanisława Syca. Zebrane dary zostały przekazane najbardziej potrzebującym Polakom Rejonu Solecznickiego na Litwie.