Jesteś tutaj: Szkoła
W ramach działalności koła Caritas przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy młodzież szkolna wraz z nauczycielkami Kazimierą Leją, Katarzyną Sęk i Karoliną Leśniak wykonuje stroiki świąteczne. W tygodniu przedświątecznym odwiedza samotnych i opuszczonych mieszkańców Chochołowa roznosząc przygotowane stroiki i składając świąteczne życzenia.
Gdy dźwięk dzwonów zaczął zwoływać na sumę, przed Kościołem pw. Św. Jacka w Chochołowie pojawili się pierwsi uczestnicy i jurorzy trzynastego już Konkursu Palm.
Piękna słoneczna pogoda, i furkoczące na wietrze kolorowe wstążki powodowały, że nastrój święta wszystkim się udzielał. Głównym materiałem, którego użyto w tym roku do wykonania prac, był bukszpan i, tradycyjnie kojarzone na Podhalu z „Kwietną Niedzielą” bazie. Nie zabrakło też suszonych ziół i kwiatów. Każda palma przyozdobiona kolorowymi wstążkami i misternie wykonanymi kwiatami z bibuły stanowiła swoiste dzieło sztuki. Dlatego jury miało trudny wybór, a oceniający w ciągu niecałej pół godziny musieli podjąć decyzję i przyznać punkty wszystkim pracom, a było ich 43.
„Zachowali się jak trzeba”
„Dzisiaj na początku Wielkiego Postu zwracamy nasze oczy w stronę krzyża” – tymi słowami uczniowie naszej szkoły rozpoczęli akademię, oddając hołd Polakom, którzy wzięli krzyż miłości do Ojczyzny i pozostali mu wierni aż do końca, czyli do swojej śmierci – do swojej życiowej Golgoty. Polscy jeńcy wojenni, którzy zginęli w Katyniu i Żołnierze Niezłomni, uczestnicy antykomunistycznego powstania po 1945 r. „zachowali się jak trzeba”, pozostali wierni przysiędze żołnierskiej, wierni Bogu i Ojczyźnie do końca. Zamiarem sowieckich i ubeckich oprawców było podwójne morderstwo bohaterów: pozbawienie ich życia i wymazanie (zabicie) pamięci o nich ze świadomości społecznej. Dzięki Bogu, który jest Panem historii, stało się inaczej.
Montaż słowno – muzyczny, został uzupełniony ciekawym materiałem filmowym, a bardzo dobrze swoją funkcję dydaktyczną spełniła dekoracja z nazwami miejsc kaźni Polaków w ZSRR i portrety Żołnierzy Wyklętych z biogramami. Pozwoli to uczniom na zapoznanie się z tymi ważnymi dla naszej tożsamości i naszej niepodległości bohaterami. Mamy nadzieję, że tego typu uroczystości budują patriotyzm młodego pokolenia, że budują miłość ojczyzny całej społeczności szkolnej, że pomagają nam „zachowywać się jak trzeba”.
Nauczyciele
"A myśmy wciąż do Niepodległej szli ..." - słowa Marszu Sybiraków były hasłem przewodnim tegorocznych obchodów 173. rocznicy Powstania Chochołowskiego zorganizowanych przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie.
Młodzi mieszkańcy tej podhalańskiej miejscowości, w której przed laty miała miejsce Insurekcja pod Tatrami w bardzo interesujący sposób oddali hołd swoim przodkom, których celem była walka z zaborcą o niepodległość. Podczas akademii zaprezentowali pieśni patriotyczne, nawiązując do dat zrywów niepodległościowych w Polsce.
Osoby niewidome i niepełnosprawne nie gryzą.
„Jestem osobą wierzącą, to bardzo pomaga w życiu, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Pan Bóg pomógł mi przyjąć i zaakceptować cierpienie, gdy pięć lat temu straciłam wzrok. Ja dziś mogę do was mówić i się uśmiechać. Bóg daje mi radość życia.” - powiedziała p. Barbara Sowińska na spotkaniu 12 lutego 2019 r. z dziećmi i nauczycielami w Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie. Na to spotkanie p. Basia przywiozła ze sobą jeszcze dwoje innych niewidomych: Anię (skrzypce) z Nowego Targu i Jacka (keyboard) z Ludźmierza. Nasi goście niezwykle interesująco, prosto i przystępnie przedstawili świat „widziany oczami” niewidomych. Pokazali jak, nawet dzieci, mogą takim osobom pomagać, jak mogą ułatwiać im życie. Aktywny udział w zajęciach, tańce, zabawy ruchowe z p. Basią - „babcią” pomogły wszystkim lepiej wczuć się w świat takich ludzi, których często nie dostrzegamy wokół siebie i zrozumieć, że osoby niewidome i niepełnosprawne nie gryzą. Taka była, wyrażona na plakacie, myśl przewodnia tego spotkania.
Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny
Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na dochód.
Polska jest matką szczególną(…), która wiele przecierpiała
Św. Jan Paweł II
Bazie, zielone gałązki, zasuszone kwiaty, zboża, a nawet len, obficie ozdobione feerią różnobarwnych, przepięknych kwiatów i wstążek stanowiły materiał palm w tegorocznym konkursie w Chochołowie. Jak co roku przed sumą o godz. 11.00 przed kościołem zgromadziła się liczna gromadka dzieci w towarzystwie rodziców i opiekunów. Jury oceniło ponad 40 prac. Wybór był trudny, jedna piękniejsza od drugiej. Większość budziła zachwyt, licznie zebranych uczestników liturgii Niedzieli Palmowej, nie tylko swoim pięknem, ale i profesjonalizmem wykonania, zwłaszcza papierowych kwiatów.
21 lutego 1846 roku w Chochołowie doszło do niezwykłego wydarzenia. Górale z Chochołowa, Cichego, Dzianisza, Witowa i okolic pod przywództwem Jana Kantego Andrusikiewicza, miejscowego nauczyciela i organisty oraz wikarego ks. Józefa Leopolda Kmietowicza wystąpili zbrojnie przeciw władzom austriackim.
W Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie już po raz czwarty został zorganizowany Transgraniczny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.
Niezwykle piękne i kreatywne prace wykonane przez przedszkolaków z Czarnego Dunajca, uczniów z 16 szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Czarny Dunajec oraz ze szkół z Rokicin Podhalańskich, Skawy, Lipnicy Wielkiej, Rabki, Suchej Hory, Vitanovej, Oravskiego Podzamoku, Dolnego Kubina na Słowacji i wychowanków Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targuoceniali: Stanisława Pilch – regionalistka, Monika Jasionek – artysta plastyk oraz Aniela Stanek i Jan Zięder – twórcy ludowi.